Dlaczego czerwony to świetny kolor na okładkę książki? Jaką interwencję w kanon amerykańskiej literatury żydowskiej robi pokolenie urodzonych w Związku Radzieckim, ale publikujących w USA, autorek i autorów żydowskich? Czy literaturoznawstwo skutecznie zabiło już autora? O jakiej historii pisze Sana Krasikov w “Patriotach” i czemu nie ma tam wątków Zagłady? Jakie obrazy komunizmu funkcjonują w amerykańskiej świadomości? Jak się do migracji ma płeć? Na te i inne pytania odpowiada nam Karolina Krasuska.
Polecajki
Polecamy obie książki Karoliny, “Poradzieckie. Najnowsza migracyjna literatura żydowska w Stanach Zjednoczonych” (Lupa Obscura 2021) i “Soviet-Born
The Afterlives of Migration in Jewish American Fiction” (Rutgers UP 2024), Karolina poleca “Pieprzyć wstyd. Historia rewolucji seksualnej” Ewy Wanat (Filtry 2022).
Więcej o nas
Podcast „Oswoić gender” prowadzą Anna Kurowicka i Marta Usiekniewicz, współkierowniczki Pracowni Gender/Sexuality i Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Naszą gościnią jest Karolina Krasuska.
Podcast realizowany jest dzięki dofinansowaniu na promocję badań w ramach programu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza Uniwersytetu Warszawskiego.
Realizacją dźwięku i montażem zajęła się Julia Machnowska, zaś nagrania i studio ogarnęła Magdalena Sowul, czyli Panilas.