dr Natalia Pamuła

Dr Natalia Pamuła uzyskała doktorat w 2018 r. na Wydziale Komparatystyki w SUNY Buffalo. Prowadzi badania z zakresu studiów o niepełnosprawności (disability studies), gender studies, socialist i postsocialist studies.

Jej artykuły ukazały się w takich czasopismach jak „Teksty Drugie”, „Eastern European Politics Societies and Cultures”, „Canadian Slavonic Papers” i „Aspasia: The International Yearbook of Central, Eastern and Southeastern European Women’s and Gender History” oraz w „Przeglądzie Kulturoznawczym”. W 2018 r. przygotowała, wraz z dr Martą Usiekniewicz i Magdą Szarotą, numer specjalny „Studia de Cultura” dotyczący polskich disability studies, a w 2020 r. nakładem wydawnictwa Fundacja Teatru 21 wyszło jej tłumaczenie klasycznej pozycji z zakresu disability studies – Niezwykłe ciała: przedstawienia niepełnosprawności fizycznej w amerykańskiej kulturze i literaturze Rosemarie Garland Thomson. W 2020 r. oraz 2022 r. otrzymała nagrodę Rektora Uniwersytetu Warszawskiego za osiągnięcia publikacyjne.

Dr Pamuła jest współzałożycielką i współprowadzącą międzynarodowej grupy badawczej Disability Studies and Mad Studies Working Group pracującej w ramach Consortium for History of Science, Technology, and Medicine. W 2021 r. prowadziła pierwszy na Uniwersytecie Otwartym UW kurs z zakresu disability studies: „Największa mniejszość świata: niepełnosprawność i społeczeństwo”.

Obecnie, w ramach grantu „Sonata” otrzymanego z Narodowego Centrum Nauki (2021-2024), pracuje nad monografią dotyczącą niepełnosprawności w kulturze polskiej po roku 1989.