Absolwentka nauczania angielskiego, filozofii oraz amerykanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła także Podyplomowe Gender Studies w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Doktoryzowała się z kulturoznawstwa na Wydziale „Artes Liberales” UW na podstawie rozprawy Odmienność płciowa w Polsce czasów transformacji: kulturoznawcza analiza dyskursu, napisanej pod opieką naukową prof. Agnieszki Graff.
Dr Janion prowadziła zajęcia dla studentów i studentek na Wydziale „Artes Liberales” UW, w Instytucie Slawistyki PAN, oraz na Gender Studies IBL. Pracuje w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW, gdzie najchętniej uczy badań nad seksualnością oraz metodologii studiów kulturowych.
Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół przemian kulturowo-społecznych lat 90. w Polsce i Europie, studiów nad seksualnością oraz teorii queer. Wyniki badań publikowała m.in. w „Sexualities”, „Text and Performance Quarterly” oraz „Journal of Homosexuality”. W latach 2021-2023 w ramach grantu „Nowe Idee” Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza UW pracowała nad projektem dotyczącym neoliberalizacji męskiej seksualności. Od 2024 realizuje grant Narodowego Centrum Nauki SONATA “Przemiany męskiej heteroseksualnej intymności w Polsce czasów transformacji (1987-1999)”. Jest członkinią zespołu QueerIt: Queer Theory in Transit.
Od czasu do czasu dr Janion popularyzuje podstawy amerykanistyki i gender studies na rozmaitych spotkaniach z młodzieżą i dorosłymi.