Absolwentka Instytutu Anglistyki i Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. W 2010 r. otrzymała nagrodę za najlepszą amerykanistyczną pracę magisterską – Status of Nonfiction in the Canon: Does Anyone Remember Hunter S. Thompson? – przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Studiów Amerykanistycznych. W 2017 r. zdobyła tytuł doktora nauk humanistycznych (literaturoznawstwo) na UW. W rozprawie doktorskiej Transformations of the Family in Contemporary American Horror Fiction by Women, napisanej pod kierunkiem prof. Marka Paryża, badała transformacje struktur rodzinnych we współczesnych horrorach pisarek amerykańskich.
Od 2012 r. pracuje w OSA UW, gdzie prowadzi zajęcia z literatury amerykańskiej, literatury gatunkowej, kina grozy i nowych mediów. Specjalizuje się w badaniach nad literaturą grozy i gotykiem, badaniami nad problematyką płci społecznej i kulturowej oraz teoriami queer i feministycznym nowym materializmem. W swoich obecnych badaniach skupia się na procesach tworzenia się kanonów literackich i filmowych, kwestii ucieleśnienia w tzw. gatunkach niskich, reprodukcji śmierci w horrorze oraz na schizoanalizie i produkcji pragnienia.
Dr Kotwasińska jest członkinią Science Fiction Research Group, International Gothic Association oraz Polish Association for American Studies. Od 2020 r. kieruje pracownią badawczą Weird Fictions Research Group w OSA UW – jest to grupa dedykowana studentom i studentkom oraz młodym badaczkom i badaczom gatunków fantastycznych, w szczególności horroru, SF, fantasy i tzw. the weird. Od kilku lat prowadzi nieformalne spotkania interdyscyplinarnej grupy samokształceniowej FemTeoria. Opublikowała artykuły m.in. w „Somatechnics”, „Humanities”, „Frames Cinema Journal”, „Polish Journal for American Studies” i „Praktyce Teoretycznej” oraz rozdziały w m.in. Po humanizmie: od technokracji do Animal Studies (2016), Monsters. A Companion (2020), The Palgrave Handbook of Contemporary Gothic (2020), Diffractive Reading: New Materialism, Theory and Critique (2021) oraz Fifty Key Figures in Cyberpunk Culture (2022).
Uczestniczyła w ponad 20 konferencjach naukowych w Polsce i za granicą. W ciągu kilku ostatnich lat współorganizowała m.in. „7th New Materialism Conference. Performing Situated Knowledges: Space, Time, Vulnerability” w Warszawie w 2016 r., „Literatura, materializm historyczny, noologia i ontologia w myśli Gilles’a Deleuze’a” w Warszawie w 2017 r. i „The Senses of Science Fiction: Visions, Sounds, Spaces” w Warszawie w 2019 r. Od marca 2018 do stycznia 2019 r. organizowała cykl wykładów „American Studies Colloquium Series” w OSA UW; od października 2019 r. współorganizuje wykłady w tej serii razem z dr Martą Usiekniewicz. Wieloletnie doświadczenie w ESL (English as a Second Language) wykorzystuje przy koordynacji zajęć English Advanced i Advanced Practical English w OSA UW.
W 2023 ukazała się jej pierwsza monografia, House of Horrors: Familial Intimacies in Contemporary American Horror Fiction nakładem University of Wales Press. W roku akademickim 2023/24 przebywa na urlopie naukowym, podczas którego pracuje nad książką dotyczącą reprodukcji śmierci we współczesnym kinie grozy.