Odcinek 1.8: Poradzieckie

Co zrobić żeby nie umrzeć pisząc w samotności? Jak w praktyce robić feministyczną i równościową naukę? Dlaczego sceptycyzm i arogancja są kluczowe dla samorozwoju? Co kryje się pod terminem poradzieckie oraz jak żydowscy emigranci i emigrantki z ZSRR do USA, tacy jak Gary Steingart, Anya Ulinich i inni, zmienili kształt amerykańskiej literatury żydowskiej? A także, czym jest intersekcjonalność, jakie są jej korzenie, i jak stosować ją w praktyce naukowej i dydaktycznej?

Polecajki

Książka Karoliny Poradzieckie. Najnowsza migracyjna literatura żydowska w Stanach Zjednoczonych została wydana w 2021 przez IBL PAN.

Karolina poleca serię wykładów przygotowanych pod egidą Fundacji im. Izabeli Jarugi- Nowackiej, w tym swój wykład o intersekcjonalności. W dniu publikacji film nie jest jeszcze udostępniony, ale osoby zainteresowane odsyłamy do książki Encyklopedia Gender (Czarna Owca 2014) i hasła intersekcjonalność autorstwa Karoliny.

Więcej o nas

Podcast „Oswoić gender” prowadzą Anna Kurowicka i Marta Usiekniewicz, członkinie Pracowni Gender/Sexuality Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Naszą gościnią jest Karolina Krasuska.

Podcast realizowany jest dzięki dofinansowaniu na promocję badań w ramach programu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza Uniwersytetu Warszawskiego oraz ze środków OSA UW.

Realizacją dźwięku i montażem zajęła się Julia Machnowska, zaś nagrania i studio ogarnęła Magdalena Sowul, czyli Panilas, autorka podcastu “Słyszane”.