Odcinek 1.7: Feministyczne podróże przez Atlantyk

Czym się różni historia gender od historii kobiet? Czy siostrzeństwo zawsze idzie w parze z teorią feministyczną? Jak stosować kategorie “lesbijskie”, “gejowskie” i “queer” w poezji, filmie i jacuzzi? W czym przejawia się polityczność queeru? Jak ewoluował film eksperymentalny Barbary Hammer? Co to jest tokenizm? Jak kościół katolicki i amerykański dyskurs kontroli urodzeń wpływał na historię emigrantek z Polski oraz Polonię w USA? Jakie są podobieństwa polskiego i amerykańskiego dyskursu antyaborcyjnego?

Polecajki

Sylwia poleca dwie książki po angielsku: Fighting for American Manhood: How Gender Politics Provoked the Spanish-American and Philippine-American Wars, autorstwa Kristin L. Hoganson (Yale UP 2000) oraz The Grasinski Girls: The Choices They Had and the Choices They Made napisaną przez Mary Patrice Erdmans (Ohio UP 2004).

Krystyna zachęca do czytania tłumaczeń afroamerykańskich krytyczek: Siostra. Outsiderka Audrey Lorde (Czarna Owca 2015) oraz Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum niedawno zmarłej bell hooks (Krytyka Polityczna 2013), a dla znających angielski także publikacje Sary Ahmed.

Więcej o nas

Podcast „Oswoić gender” prowadzą Anna Kurowicka i Marta Usiekniewicz, członkinie Pracowni Gender/Sexuality Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Naszymi gościniami są Krystyna Mazur i Sylwia Kuźma-Markowska.

Podcast realizowany jest dzięki dofinansowaniu na promocję badań w ramach programu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza Uniwersytetu Warszawskiego oraz ze środków OSA UW.

Realizacją dźwięku i montażem zajęła się Julia Machnowska, zaś nagrania i studio ogarnęła Magdalena Sowul, czyli Panilas, autorka podcastu Słyszane.