Odcinek 1.6: Horror i intymność

Dlaczego bez genderu i polityki nie da się analizować kultury popularnej? Co horror mówi o konstrukcji świata i człowieka? Czego można się dowiedzieć o seksualności z Draculi Brama Stokera i innych tekstów o wampirach? W jaki sposób kobiety i inne osoby z marginesów reinterpretują horror? Agnieszka Kotwasińska odpowiada na te i inne pytania.

Agnieszka poleca Teorie wywrotowe. Antologia przekładów pod redakcją Agnieszki Gajewskiej (Wydawnictwo Poznańskie 2012), The Monstrous-Feminine. Film, Feminism, Psychoanalysis Barbary Creed (Routledge 1993), oraz Women, Monstrosity and Horror Film: Gynaehorror autorstwa Erin Harrington (Routledge 2018). Z filmów zachęca do obejrzenia produkcji takich jak Zabawa w pochowanego (Ready or Not) (2019), Śmierć Nadejdzie Dziś (Happy Death Day) (2017), Zombieland (2009), Dziewczyny Śmierci (Final Girls) (2015), Uciekaj (Get Out) (2017).

Podcast „Oswoić gender” prowadzą Anna Kurowicka i Marta Usiekniewicz, członkinie Pracowni Gender/Sexuality Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Naszą gościnią jest Agnieszka Kotwasińska.

Realizacją dźwięku i montażem zajęła się Julia Machnowska, zaś nagrania i studio ogarnęła Magdalena Sowul, czyli Panilas, autorka podcastu “Słyszane”.