Odcinek 2.9: O tworzeniu polskiego archiwum lgbt+

W ostatnim odcinku sezonu rozmawiamy z Łukaszem Mikołajewskim i Michałem Sobczakiem o tym skąd brać materiały do polskiej historii lgtq+. Dlaczego zorganizowali konkurs na pamiętniki osób niehetero i czego się w pracy nad tym archiwum nauczyli? Czy pamiętniki pandemii są przygnębiające?

Michał poleca “Towards a Gay Communism: Elements of a Homosexual Critique” autorstwa Mario Mieli’ego (Pluto Press, 2018). Łukasz poleca “Transpłciowość w Polsce. Wytwarzanie kategorii” Marii Dębińskiej (Instytut Archeologii i Etnologii PAN 2020), “Nie wszyscy pójdziemy do raju” Olgi Górskiej (Wydawnictwo Drzazgi 2022) i Patryka Pufelskiego “Pawilon małych ssaków” (Karakter 2022).

Podcast „Oswoić gender” prowadzą Anna Kurowicka i Marta Usiekniewicz, członkinie Pracowni Gender/Sexuality Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.

Naszymi gośćmi są Łukasz Mikołajewski i Michał Sobczak, członkowie Pracowni Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ w ISNS UWSą redaktorami zbioru “Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+ w Polsce” (mała antologia, dostępna za darmo).