Odcinek 2.8: O transie, punku i queerze

Z Jay Szpilką mierzymy się z tematyką badań queer w kulturoznawstwie i pytamy o środowisko bdsm w Polsce. Jak pisze się o transpłciowości? Jakie są pułapki “dobrej” reprezentacji? Jak się ma punk do trans*? Plus mnóstwo polecanek muzycznych i literackich!

Jay poleca swój cykl artykułów “Gatunki transkobiecości” publikowane w “Czasie kultury” i publikacje w Dwutygodniku. Najlepsza powieść fantastyczna to według gościni “Wrath Goddess Sing” Mayi Deane (Harper Collins, 2022), ale poleca również “Lote” Sholi von Reinhold (Duke UP, 2022). Do posłuchania proponuje album “Parasite” Ady Rook oraz “Peaceful as Hell” zespołu Black Dresses.

Podcast „Oswoić gender” prowadzą Anna Kurowicka i Marta Usiekniewicz, członkinie Pracowni Gender/Sexuality Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Naszą gościnią jest Jay Szpilka.