Odcinek 2.7: O genderze w fantastyce i grach

Rozmawiamy z Pawłem Frelikiem o tym jak zmienia się fantastyka pod wpływem nowych osób autorskich? Skąd przywiązanie fanów do konserwatywnego kanonu? Co z dziadami fantastyki i backslashem? Jak wygląda reprezentacja płci w archiwum polskich gier komputerowych?

Paweł poleca tekst “Cyberpunk: przygotowanie gruntu pod rewolucję czy spełnienie chłopięcych marzeń?” Nicoli Nixon, grę “Tacoma”, oraz dwie powieści: “Space between Worlds” Micaiah Johnson (Penguin, 2021), oraz “The Lonliest Girl in the Universe” Lauren James (Walker Books, 2017).

Podcast „Oswoić gender” prowadzą Anna Kurowicka i Marta Usiekniewicz, członkinie Pracowni Gender/Sexuality Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Naszym gościem jest Paweł Frelik.