Odcinek 2.6: O gender mainstreamingu i #metoo w Polsce

Marta Rawłuszko opowiada o tym, dlaczego gender mainstreaming się nie sprawdził. Czym zajmuje się socjologia płci? Jak produktywnie łączyć naukę i aktywizm? Na czym polega FemFund i gdzie dzieje się feminizm? Jak w Polsce wyglądało #metoo?

Marta zachęca do śledzenia, wspierania i zaangażowania w działania FemFundu. Oprócz tego poleca publikację “Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+ w Polsce” (Karakter 2022) pod redakcją Michała Sobczaka i Łukasza Mikołajewskiego (gości odcinka 9.), raport “Jest opresja – jest opór,” którego jest współautorką, oraz powieść Torrey Peters “Trans i pół bejbi” (W.A.B. 2022).

Podcast „Oswoić gender” prowadzą Anna Kurowicka i Marta Usiekniewicz, członkinie Pracowni Gender/Sexuality Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Naszą gościnią jest Marta Rawłuszko.