Odcinek 2.5: O rodzaju gramatycznym i filozofii języka

Zu Jusińska opowiada o tym, dlaczego w języku polskim zaimki nie rozwiązują kwestii inkluzywnego języka. Na jakie pytania może odpowiedzieć filozofia języka? Od czego zależy jaką płeć nadajemy przedmiotom nieożywionym? Czym są neutratywy i czy zdominują język przyszłości?

Zu poleca tekst “We Should All Use They/Them Pronouns … Eventually,” którego osobami autorskimi są Abigail C. Saguy, Juliet A. Williams, Robin Dembroff i Daniela Wodak, oraz książkę Layne Fargo, “They Never Learn” (Simon and Schuster, 2021).

Podcast „Oswoić gender” prowadzą Anna Kurowicka i Marta Usiekniewicz, członkinie Pracowni Gender/Sexuality Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Nasz gość to Zu Jusińska.