dr Jędrzej Burszta

Kulturoznawca, absolwent Instytutu Kultury Polskiej i Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. W 2019 r. obronił na Uniwersytecie SWPS rozprawę doktorską poświęconą amerykańskiej literaturze fantastycznonaukowej badanej przy wykorzystaniu narzędzi teorii queer.

Jego zainteresowania badawcze obejmują amerykańską kulturę popularną i alternatywną, literaturę spekulatywną, retrofuturyzm, studia queer, etnografię pamięci i historię polskiej społeczności queerowej. W swoich badaniach stara się łączyć perspektywę kulturoznawczą i antropologiczną. Był członkiem projektów badawczych eksplorujących polskie kultury nienormatywne w okresie PRL („Cruising the 1970s: Unearthing Pre-HIV/AIDS Queer Sexual Cultures”) i współczesne funkcjonowanie wierzących osób LGBT+ w Polsce („Catholicising Reproduction, Reproducing Catholicism: Activist Practices and Intimate Negotiations in Poland, 1930 – Present). Uczestniczył w ponad 20 konferencjach polskich i międzynarodowych, był współorganizatorem konferencji „The Senses of Science Fiction: Visions, Sounds, Spaces” w Warszawie w 2019 r. W ramach grant NCN SONATA w latach 2024-2026 realizuje projekt badawczy “Kultura psychodeliczna w Polsce: praktyki i dyskursy”.

Pracuje w Ośrodku Studiów Amerykańskich, gdzie prowadzi kursy o kulturze popularnej, literaturze science fiction, reprezentacji queer w tekstach kultury audiowizualnej, teorii i metodologii kulturoznawczej i antropologicznej, a także seminarium licencjackie „Subversion and Transgression in American Popular Culture”.

Autor opowiadań i tekstów teatralnych (m.in. cykl queerowych rewii „Extravaganza” w Teatrze Polskim w Poznaniu). W 2021 roku otrzymał stypendium m.st. Warszawy w kategorii teatru.