Odcinek 2.4: O alkoholu w kulturze polskiej

Rozmawiamy z Iwoną Kurz o tym, gdzie i jak rozmawiano o feminizmie w Polsce w latach 90. Czy aktywizmu nie należy mieszać z nauką? Jak piją kobiety, a jak mężczyźni, i co z tego wynika? Dlaczego kobietom wypada pić piwo z sokiem, a mężczyznom nie bardzo? Czym się różni kulturowy obraz alkoholika od alkoholiczki?

Iwona poleca książki “Szczeliny istnienia” Jolanty Brach-Czainy (Dowody, 2022), “Absolutna amnezja” Izabeli Filipiak (Dom wydawniczy tCHu, 2006) oraz “Przedziwna sztuka porażki” Jacka Halberstama (Krytyka Polityczna, 2018). Dla rozrywki zaleca film “Powodzenia, Leo Grande” (2022) oraz serial “Miłość i anarchia” (2020).

Podcast „Oswoić gender” prowadzą Anna Kurowicka i Marta Usiekniewicz, członkinie Pracowni Gender/Sexuality Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.