Odcinek 1.2: Antygender i populizm

Jak działa światowy ruch antygender? Co chce osiągnąć i jak do tego dąży? W jaki sposób wykorzystuje dyskursy anty-neoliberalne i kolonialne? Dlaczego rodzina i dzieci są w centrum narracji antygenderowych? O swojej najnowszej wspólnej książce Kto się boi gender? opowiadają Elżbieta Korolczuk i Agnieszka Graff.

Książka w wersji angielskiej pt. Anti-Gender Politics in the Populist Moment dostępna jest w open access.

Elżbieta poleca kanał ContraPoints autorstwa Natalie Wynn, natomiast Agnieszka zachęca do przeczytania Drogi Feminizmu Od kapitalizmu państwowego do neoliberalnego kryzysu Nancy Fraser (KP 2014), obejrzenia serialu Mrs America (HBO 2020), oraz zapoznania się z wywiadem z Judith Butler przeprowadzonym przez słuchaczki i słuchaczy Otwartego Uniwersytetu im. Karola Modzelewskiego.

Podcast „Oswoić gender” prowadzą Anna Kurowicka i Marta Usiekniewicz, członkinie Pracowni Gender/Sexuality Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Gościniami odcinka są Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk.

Realizacją dźwięku i montażem zajęła się Julia Machnowska, zaś nagrania i studio ogarnęła Magdalena Sowul, czyli Panilas, autorka podcastu Słyszane.