Program

Od lat uczymy studiów o płci i seksualności na naszych wydziałach. Teraz łączymy siły wielu osób wykładających na UW i osób spoza akademii, by przekazać kulturoznawczą, ale zakotwiczoną też w innych dyscyplinach, wiedzę o płci i seksualności oraz umiejętności, dzięki którym wiedza ta może zostać przełożona na działanie.

Program studiów stworzony został przez zespół osób z Instytutu Kultury Polskiej UW i Ośrodka Studiów Amerykańskich UW, w tym Pracowni Płeć/Seksualność we współpracy z środowiskiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego, przy wykorzystaniu oraz opinii osób studenckich oraz osób i instytucji eksperckich.

  • rzeczniczka akademicka UW: http://ombudsman.uw.edu.pl/, https://rownowazni.uw.edu.pl/
  • Fundacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA (prowadząca inicjatywę w zakresie edukacji seksualnej Grupę „Ponton”): https://federa.org.pl/, https://ponton.org.pl/
  • Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian” (aktywnie wpływające na polityki i praktyki leczenia niepłodności w Polsce): https://nasz-bocian.pl/
  • Polskie Towarzystwo Psychologii Prenatalnej i Okołoporodowej (prowadzące na Uniwersytecie SWPS studia podyplomowe „Pomoc psychologiczna, wsparcie dla par i kobiet w ciąży oraz po porodzie”): https://ptppo.pl/
    badaczki problematyki LGBTQ, dr hab. Joanna Mizielińska i dr Agata Stasińska (autorki największych polskich badań rodzin z wyboru): https://www.facebook.com/Rodzinyzwyboru/?locale=pl_PL
  • edukatorki seksualnej i popularyzatorki wiedzy o ciałopozytywności Barbary\a Pietruszczak, która w roku 2024 znalazła się na liście współtworzonej przez redakcję „Forbes Women” i Fundację SEXEDPL jako jedna z osób najbardziej zasłużonych dla edukacji seksualnej w Polsce (projekty Moonka, Pani Miesiączka): https://moonka.pl/, https://www.facebook.com/PaniMiesiaczka/

Koordynatorki studiów w zagadnieniach merytorycznych i strategicznych wspiera Rada Programowa, w której skład wchodzą naukowczynie_naukowcy szczególnie doświadczone w dydaktyce, badaniach, zastosowaniach wiedzy z zakresu płci i seksualności

  • Dr Marcin Bogucki
  • Prof. dr hab. Bożena Chołuj
  • Prof. dr hab. Małgorzata Fuszara
  • Dr hab. Agnieszka Graff, prof. ucz.
  • Dr hab. Dobrochna Kałwa
  • Prof. dr hab. Agnieszka Kościańska
  • Dr hab. Karolina Krasuska, prof ucz.
  • Dr Anna Kurowicka
  • Dr hab. Barbara Namysłowska-Gabrysiak
  • Dr Marta Rawłuszko
  • Dr Dorota Sosnowska
  • Dr hab. Wojciech Śmieja, prof. ucz.
  • Dr Marta Usiekniewicz
  • Dr hab. Błażej Warkocki, prof. ucz.
  • Dr hab. Marta Zimniak-Hałajko, prof. ucz.

PROGRAM ZAJĘĆ

Rok I, semestr I

Proseminarium przygotowuje do wyboru tematu pracy magisterskiej z tematyki studiów, a także zapoznaje osoby studiujące z zasadami dyplomowania i narzędziami pracy intelektualnej.

Przedmiot skupiający się na współczesnych i historycznych kulturoznawczych ujęciach płci i seksualności.

Przedmiot, na którym będzie można się zapoznać z teraźniejszym i dawniejszym kulturoznawczym rozumieniem seksualności.

Przedmiot poświęcony analizom nierówności społecznych, a także strategiom nakierowanym na równość i różnorodność.

Przedmiot poświęcony analizie społecznych sposobów wytwarzania wiedzy o seksualności: przekształceń wiedzy eksperckiej i form jej instytucjonalizacji.

Przedmiot mający na celu doskonalenie umiejętności komunikacyjnych w zakresie gatunków akademickich i popularyzatorskich.

Zajęcia do wyboru z modułów: Normy i natury, Media i historie, Instytucje i praktyki. W ciągu dwóch lat studiów osoba studiująca ma obowiązek zrealizować minimum 30 godzin i 3 ECTS w każdym module oraz jedne zajęcia w języku angielskim; pozostałe zajęcia wybiera się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

Rok I, semestr II

 

Pierwszy semestr seminarium poświęcony jest wyborowi tematu pracy magisterskiej, przygotowaniu projektu badawczego zgodnie z zasadami projektów grantowych oraz organizacji konferencji studenckiej z prezentacją projektów.

Przedmiot ukazujący wagę zagadnień związanych z płcią i seksualnością w naukach niehumanistycznych oraz ujęciach interdyscyplinarnych, a także konsekwencje pomijania tych kategorii w przedsięwzięciach badawczych.

Warsztat badawczy, podzielony na dwa semestry, mający na celu przedstawienie i przećwiczenie wybranych metod prowadzenia badań oraz analizy danych wywołanych i zastanych – w tym szeroko rozumianych reprezentacji i tekstów kultury.

Ćwiczenia poświęcone polskiemu kontekstowi kulturowemu: wyłanianiu się kategorii płci i seksualności w polskiej refleksji badawczej oraz sposobom wytwarzania tych kategorii przez polskie instytucje, przede wszystkim w ujęciu historycznym.

Zajęcia do wyboru z modułów: Normy i natury, Media i historie, Instytucje i praktyki.

W ciągu dwóch lat studiów osoba studiująca ma obowiązek zrealizować minimum 30 godzin i 3 ECTS w każdym module oraz jedne zajęcia w języku angielskim; pozostałe zajęcia wybiera się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

W ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich należy uzyskać 5 ECTS z przedmiotów z zakresu nauk społecznych.

Rok II, III semestr

Drugi semestr seminarium poświęcony jest intensywnej pracy nad rozprawą, która zaowocować powinna szczegółowym planem całości i przygotowaniem wybranych fragmentów pracy.

Warsztat badawczy, podzielony na dwa semestry (kontynuacja), mający na celu przedstawienie i przećwiczenia wybranych metod prowadzenia badań oraz analizy danych wywołanych i zastanych – w tym szeroko rozumianych reprezentacji i tekstów kultury.

Ćwiczenia o zmieniającym się programie mają na celu przedyskutowanie nowych trendów, zjawisk i lektur związanych z płcią i seksualnością w kulturze.

Ćwiczenia poświęcone pogłębionej lekturze jednego tekstu z kanonu badań nad płcią i seksualnością.

 

Zajęcia do wyboru z modułów: Normy i natury, Media i historie, Instytucje i praktyki

Rok II, IV semestr

Trzeci semestr seminarium to intensywne pisanie i finalizacja rozprawy: temu celowi służy zindywidualizowana formuła współpracy z promotorem lub promotorką oraz warsztaty mające wspomóc efektywność pracy pisarskiej.

Warsztaty z udziałem gości_gościń, poświęcone prezentacji możliwości dalszej pracy badawczej lub zawodowej w dziedzinach związanych z płcią i seksualnością – w Polsce oraz poza jej granicami.

Przedmiot prowadzony w formie warsztatowej przez osoby eksperckie w dziedzinie treningu równości, zarządzania równością, seksuologii i edukacji seksualnej.

Zajęcia do wyboru z modułów: Normy i natury, Media i historie, Instytucje i praktyki.

Szczegółowy program (w formacie pdf):

Uproszczony program (w formacie pdf):