Już 24 kwietnia Sekcja Studencka Gender/Sexuality zaprasza na kolejne wydarzenie!
Czy jesteśmy w stanie wymyślić świat, w którym bezpieczeństwo nie oznacza przemocy instytucjonalnej i policyjnej oraz izolacji społecznej? Co system karny ma wspólnego z feminizmem? Czy można rozmawiać o więzieniach z punktu widzenia intersekcjonalności? Na te i inne pytania postaramy się wspólnie znaleźć odpowiedź w trakcie wydarzenia „No Books Book Club: Feminizm abolicjonistyczny”.
Cykl No Books Book Club to autorski pomysł Zuzy Pawłowskiej, polegający na otwartej niehierarchicznej dyskusji skupionej na wybranych fragmentach tekstów, artykułów i materiałów wizualnych. Rozpoczynając od krótkiej prezentacji Zuza przedstawi główne zagadnienia z zakresu feminizmu abolicjonistycznego tak abyśmy mogli wejść w rozmowę z wspólnego punktu odniesienia.
Z jednej strony w wyobraźni kolektywnej więzienia funkcjonują na peryferiach geograficznych i świadomościowych; są oddalone i ukryte, z dala od codzienności większości z nas (Davis). Z drugiej strony kultura popularna kształtuje wyobrażenie o systemie karnym (Prison Break, Orange is the New Black) w parze z copagandą, cieszącymi się popularnością serialami o policjantach-bohaterach tj.: Brooklyn 99, w których funkcjonariusze ratują świat przed złem, a system karny jawi się jako sprawiedliwy.
Punktem kluczowym spotkania będzie zmierzenie się z tymi wyobrażeniami i omówienie ich w kontekście feminizmu abolicjonistycznego, który łączy krytykę systemu karnego z intersekcjonalnym podejściem do opresji. Jego przedstawicielki, takie jak Angela Y. Davis, Mariame Kaba, Ruth Wilson Gilmore, Andrea J. Ritchie, pokazują, że więzienia nie rozwiązują problemu przemocy wobec kobiet i osób queer. Przeciwnie: więzienia są częścią systemu, który tę przemoc wzmacnia, ukrywa, ignoruje. Proponentki feminizmu abolicjonistycznego proponują alternatywy wobec systemu karnego, które zamiast karać uczą odpowiedzialności, proponują podejście skupione na trosce, naprawie relacji i wspólnotowej formie odpowiedzi na krzywdę.
Szykuje się naprawdę ciekawa dyskusja! Liczymy na waszą obecność! ⭐
Bio
Zuza Pawłowska jest studentką socjologii i antropologii ze specjalizacją w badaniach nad płcią na UW. Posiada tytuł magistry Gender Studies and Law z SOAS University of London, wcześniej studiowała prawo brytyjskie. W wolnym czasie uczy języka polskiego w Fundacji Ocalenie. Jako intersekcjonalna feministka angażuje się w działania antyrasistowskie, walkę o prawa aborcyjne dla wszystkich osób z macicami, prawa osób uchodźczych oraz wolną Palestynę, a także inne inicjatywy na rzecz równości i sprawiedliwości społecznej.
Wydarzenie w języku polskim
24 kwietnia 2025, godz. 16:45
ul. Dobra 55, sala 1.271
Wstęp wolny
OZN: 3
