Odcinek 2.2: O katolickiej etyce seksualnej i rasizmie w Polsce

Rozmawiamy z Agnieszką Kościańską o tym, czy w Polsce jest rasizm. Jakie rasistowskie klisze widać w dyskursie na temat uchodźców i migrantów? W jaki sposób uprzedzenia i polityki antyromskie wiążą się z kwestiami płci? Co na temat seksualności głosił Jan Paweł II i czym się różnił od innych teologów? Jak katoliczki interpretują dogmaty Kościoła dotyczące sfery seksualnej i jak na nie reagują?

My polecamy książkę “Odejdź. Rzecz o polskim rasizmie” autorstwa Agnieszki Kościańskiej i Michała Petryka (Krytyka Polityczna, 2022), a Agnieszka poleca kultowy serial “Prawo ulicy” (“The Wire”), dostępny na HBO.

Podcast „Oswoić gender” prowadzą Anna Kurowicka i Marta Usiekniewicz, członkinie Pracowni Gender/Sexuality Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.